Dřevěná čekárna

07.02.2019

K výrobě modelu je použito skutečné dřevo

Při stavbě modelů budov často narazíme na konstrukci z trámů, kterou je potřeba na modelu vytvořit. Příkladem mohou být převislé střechy skladišť, dřevěné mosty, lešení a mnoho dalších. Také čekárna, jejíž stavbu budu popisovat, patří mezi ně.

Skutečná čekárna je domeček z trámů pobitý prkny ze tří stran - strana ke kolejím je otevřená. Tyto čekárny se vyskytovaly ve třech délkách se stejnými štítovými stěnami. U některých staveb byly dodatečně zabedněny i stěny ke kolejím. Tím však byla zneviditelněna trámová konstrukce, která zůstala uvnitř domečku.

Dřevěnou konstrukci je nejlepší ztvárnit dřevem i v modelu - tím je do značné míry vyřešena i povrchová úprava. Můžou se samozřejmě použít i plastové hranolky - zde je zase výhodou širší sortiment polotovarů.

Stejně jako při stavbě předlohy jsem začal trámovou konstrukcí. Všechny stěny jsou nakresleny v příslušném měřítku (nachystal jsem H0 i TT), Při tvorbě výkresu je nutno počítat s polotovary, které máme k dispozici a trochu se přizpůsobit (těžko seženeme třeba hranol 1,15 x 1,15mm). Výtvor je pak potřeba vytisknout 2x na papír.

Lakařskou lepicí páskou jsem přilepil hranolky přímo na papírové předlohy, zvlášť svislé a zvlášť vodorovné trámky (proto je vytištěno dvakrát). Bez měření jsem pak všechno najednou zařízl podle předkresleného vzoru. Stejným způsobem jsem vytvořil i "zámky" naříznutím trámku do poloviny tloušťky a následným vydlábnutím přebytečného materiálu. Postup je naznačen v návodu na obrázcích 1) - pro svislé trámy a 2) - pro vodorovné. Pak jsem odlepil vodorovné trámky od papíru (v tomto konkrétním případě vodorovné proto, že jich je méně) a nasadil je zámky do zámků svislých - obr. 3) a slepil dohromady. Po zaschnutí lepidla a odlepení od papíru je trámoví jedné stěny hotovo - viz. obr.4). Obrázky naznačují výrobu jen jedné stěny, ale stejným postupem se zhotoví i všechny ostatní.

Poznámka: Obecně by bylo nutno vytisknout předlohu pro svislé trámky zrcadlově, ale protože tato čekárna má stěny osově souměrné, tak je to jedno.

Hotové trámy se pak pobijí prkny - tedy nalepím prkénka nařezaná z dýhy nebo nejtenčí překližky (0,4mm), případně se dá koupit i dřevěný polotovar 0,5x 2,1 až 2,7 mm či plastový ještě menší. Kdo si s tím nechce tolik hrát, může jen narýhovat překližku a plácnout ji tam celoplošně. Z venkovní strany domečku jsou mezery mezi prkny kryty lištami - zase proužky dýhy, překližky nebo vhodný polotovar. Vyzkoušel jsem i naštípat bambusové párátko skalpelem - a dopadlo to docela dobře.

Podlaha čekárny je dlážděná - já kupuji plastový polotovar z drážkami znázorňujícími dlažbu, ale dá se i ručně narýhovat výstražná tabulka nebo kousek sádry, lze použít také sádrový odlitek plastové dlažby.

Střecha je krytá lepenkou, tu jsem znázornil proužky toaletního papíru a natřel modelářskou barvou odstínu "asfalt".

Povrchová úprava dřeva je radost - odměna za dobře vykonanou práci. Stačí zlehka namořit a (nebo) zaprášit. Použití barvy je také možné, případně lze i kombinovat (jiný interiér a exteriér).

Ze sádrové dlažby se dá udělat kamenná napuštěním vodou ředitelnými barvami pro umělce.

Nejvíc práce při povrchovce dá plast. Imitovat barvu a strukturu dřeva na plastu hraničí s uměním a proto je lepší předstírat, že domeček byl ve skutečnosti několikrát natřen silnou vrstnou barvy a model udělat rovnou třeba světle zelený.

Stavba modelu čekárny se dá zvládnout za jeden víkend - vyzkoušeli si to už žáčci na semináři pro mládež například na jaře 2007.

Materiál pro stavbu modelu: dřevo - např. od firmy Midwest products; plast - např. od firmy Evergreen scale models. Obojí lze získat prostřednictvím https://litomysky.cz/ .

VLAKY A JEJICH MODELY
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky